Cegły to prostokątne bloki wypalonej gliny, z których można budować ściany. Możesz również pobielić cegłę, aby rozjaśnić przestrzeń i nadać domowi antyczny wygląd.
Słowo cegła ma kilka różnych znaczeń, od urządzenia, które nie działa, do takiego, które jest „tak użyteczne jak cegła”. Może to być miękka lub twarda cegła.
Przygotowanie
Jeśli planujesz murowanie ściany, musisz przygotować powierzchnię w kilku krokach. Pierwszym krokiem jest oczyszczenie powierzchni z brudu i zanieczyszczeń.
Następnym krokiem jest wykopanie rowu pod Fundamenty ściany. Wykop ten powinien mieć co najmniej stopę głębokości i szerokości.
Po wypełnieniu wykopu możesz zacząć układać cegły. Aby upewnić się, że ściana jest równa, wbij w ziemię drewniane paliki na pożądanej wysokości.
Kontynuuj układanie cegieł, stosując wzór spoiny biegnącej do budowy ściany. Możesz przeplatać pełne cegły z połówkami, tworząc ścianę o szerokości pojedynczej cegły, lub wybrać inne wzory spoin, aby dostosować się do swoich preferencji projektowych.
Po ułożeniu cegieł należy je przesunąć, aby zapewnić im dodatkową wytrzymałość i wsparcie. Na przykład ściana z podwójnych cegieł zaczyna się od pełnej cegły skierowanej prostopadle do kierunku ściany, a każda kolejna warstwa zaczyna się od połowy cegły.
Mieszanie zaprawy
Mieszanie zaprawy jest krytycznym etapem udanego układania cegieł. Musisz dobrze wymieszać zaprawę, aby gładko się układała i tworzyła mocne wiązania, które wytrzymają przyszłą pogodę.
Zaprawa, której używasz, może być wykonana z połączenia cementu, piasku i wapna w różnych proporcjach, które wpływają na jej wytrzymałość i właściwości wiążące. Istnieją również dodatki, które nadają zaprawie specjalne właściwości, takie jak barwniki.
W przypadku murowania zaprawa powinna być na tyle cienka i wodnista, by utrzymać ciężar układanych cegieł, ale na tyle gruba, by utrzymać mocne spoiny, gdy są one układane jedna na drugiej. Prawidłowo wymieszana zaprawa powinna być gładka i spójna – nie powinna rozpadać się na grudki, gdy mieszasz ją kielnią.
Aby sprawdzić, czy zaprawa jest gotowa do użycia, nabierz próbkę na łopatkę lub kielnię i przechyl ją o 90 stopni. Jeśli próbka przylgnie do narzędzia, mieszanka jest gotowa do użycia.
Odkopywanie fundamentu
Odkopywanie fundamentu może być trudnym zadaniem, ale jest konieczne, aby zapewnić odpowiednie podparcie i stabilność ściany. Prawidłowe wykonanie tej części procesu pozwoli Ci zaoszczędzić czas, pieniądze i ból głowy na dłuższą metę!
Rodzaj gleby, która jest używana do budowy fundamentu domu, może zadecydować o jego integralności strukturalnej. Inżynier gruntowy zbada glebę na twojej posesji i określi, czy nadaje się ona na Fundamenty.
Może to obejmować badanie gruntu w celu sprawdzenia, czy występuje tam wysoki poziom wód gruntowych lub skała macierzysta. Jeśli to drugie, może być konieczne dodanie żwiru lub wypełnienie otworu betonem i deskami, które podtrzymają ściany podczas osiadania.
Gdy masz już odpowiednią glebę pod nowy fundament, jesteś gotowy do układania cegieł. Aby ułatwić sobie tę część projektu, spróbuj ułożyć zaprawę w kształcie litery „v”, używając kielni do jej rozprowadzenia.
Układanie cegieł
Bez względu na to, czy budujesz ścianę z cegieł, czy ścieżkę, bardzo ważne jest prawidłowe ułożenie cegieł. Nie jest to trudne zadanie, ale wymaga dbałości o szczegóły i pewnych podstawowych umiejętności murarskich.
Zacznij od wymieszania cementu murarskiego lub zaprawy. Można to zrobić w taczce do małych projektów lub w pojemniku na zaprawę, jeśli nie masz dostępu do mieszalnika. Zaprawa powinna składać się z co najmniej 5 części piasku do jednej części cementu i powinna być wymieszana z wodą, aż do uzyskania kremowej i łatwej w manipulacji mieszaniny.
Następnie wykop rów o głębokości i szerokości co najmniej jednej stopy pod fundament, który zamierzasz położyć. Następnie wylej betonowy fundament, jeśli nie masz istniejącej płyty, ceglanego gzymsu lub stopy.
Po utwardzeniu betonu nadszedł czas na układanie cegieł. W zależności od wzoru, jaki chcesz uzyskać, możesz ułożyć kilka warstw w każdym rogu, a następnie ułożyć więcej warstw w środku konstrukcji.