Jak gruntować ściany?

Gruntowanie to ważny etap malowania, który może zwiększyć przyczepność farby, poprawić połysk i pomóc w pokryciu plam.

Gdy zmieniasz kolory lub pokrywasz stare farby olejne, musisz zagruntować ściany. Możesz je przeszlifować kostką do szlifowania lub użyć podkładu wiążącego, który stworzy powierzchnię, do której będzie przylegać nowa farba.

Szalunki gipsowe

Szalunki gipsowe to materiał budowlany, który został opracowany w latach czterdziestych podczas II wojny światowej jako niedroga alternatywa dla gipsu. Jego zdolność do szybkiego i taniego budowania domów i fabryk pomogła wesprzeć wysiłek wojenny.

Podkład jest niezbędnym krokiem przed malowaniem, ponieważ pomaga farbie przylegać do suchej zabudowy i utrzymywać się na niej przez dłuższy czas. Pozwala też na nałożenie jednej warstwy farby zamiast dwóch, co pozwala zaoszczędzić pieniądze i czas.

Istnieje wiele różnych rodzajów podkładów, dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiedni dla danego projektu. Niektóre z nich są przeznaczone do uszczelniania płyt gipsowo-kartonowych przed wilgocią i opierania się wykwitom w murze, inne zaś ukrywają istniejące plamy.

Podkład

Podkład jest ważnym krokiem, który zwiększa przyczepność farby, poprawia jej połysk i pomaga ukryć plamy. Może też pomóc zmniejszyć liczbę warstw farby potrzebnych do wykończenia projektu.

Primer można stosować na różnych powierzchniach, w tym na drewnie, tynku, aluminium i winylu. Może być na bazie wody lub oleju, w zależności od rodzaju farby, którą zamierzasz zastosować.

Jeśli zamierzasz malować powierzchnię, która wchłania wodę, wilgoć, olej lub zapachy, taką jak nowa ściana gipsowa lub nieobrobione lub niebejcowane drewno, zawsze najpierw zagruntuj. Zapobiegnie to wchłanianiu przez porowatą powierzchnię ściany płynnego podkładu, co może spowodować łuszczenie się farby i powstawanie pęcherzy.

Jeśli masz ścianę z fakturą, przed nałożeniem podkładu lekko ją oszlifuj, aby wygładzić powierzchnię i zapewnić dobre przyleganie podkładu i farby. Upewnij się, że szlifowanie zostało wykonane na długo przed nałożeniem ostatniej warstwy farby, żeby wykończenie było gładkie i błyszczące.

Malowanie

Niezależnie od tego, czy malujesz nową ścianę, czy ponownie malujesz starą, gruntowanie ścian jest ważne. Może ono zwiększyć przyczepność farby, poprawić połysk i zablokować plamy.

Podkład jest szczególnie potrzebny, jeśli powierzchnia, którą malujesz, jest porowata, jak nowa płyta gipsowo-kartonowa lub nieobrobione drewno. Może pomóc zablokować plamy, wchłonąć olej i zapobiec przesiąkaniu wody.

Może też pomóc uniknąć niechlujnego malowania, ponieważ podkład tworzy gładkie i równe podłoże dla farby.

Możesz użyć podkładu barwionego lub białego, w zależności od tego, jaki kolor ma mieć ściana. Jeśli nie jesteś pewien, czego użyć, zapytaj w sklepie z farbami o rekomendacje.

Możesz też punktowo zagruntować wszelkie naprawiane miejsca, takie jak szpachla czy masa szpachlowa, przed ich pomalowaniem. Nie jest to obowiązkowe, ale może znacznie ułatwić ci życie i sprawić, że szlifowanie nie będzie widoczne przez farbę.

Wykończenie

Podkładanie ścian przed malowaniem pomaga zapewnić, że farba wykończeniowa będzie się dobrze trzymać i zapewni jednolity wygląd. Poprawia też połysk i blokuje plamy.

Aby zagruntować ścianę, usuń wszystkie wiszące okucia i sprawdź, czy nie ma dziur, pęknięć, wgnieceń i innych niedoskonałości powierzchni. Jeśli takie są, wypełnij je lekką masą szpachlową i szpachlą, zanim zaczniesz malować.

Następnie lekko oszlifuj najbardziej gładkie powierzchnie. Szlifuj lekko papierem ściernym o drobnej ziarnistości złożonym na ćwiartki, ale nie za grubo, bo może to zetrzeć masę szpachlową.

Do bardziej zaawansowanego szlifowania warto rozważyć uniwersalny klocek do szlifowania, który może być używany do szlifowania płyt gipsowo-kartonowych, muru, drewna i innych. Upewnij się, że wybrany klocek jest przeznaczony do szlifowania suchego muru, ponieważ w kontakcie z wilgotnymi powierzchniami może się szybko zniszczyć. Warto też zainwestować w dobrej jakości odkurzacz do usuwania pyłu, który będzie się zbierał na ścianach po szlifowaniu.

Poprzedni artykuł

Jak schować kable w ścianie?

Następny artykuł

Jak ocieplić dom?

Oceń artykuł: Jak gruntować ściany?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5