Tynk jest produkowany w postaci suchego proszku, mieszanego z wodą w celu uzyskania pasty, która po wyschnięciu staje się solidnym i trwałym materiałem budowlanym. Tynk nakłada się na listwę, czyli drewniane paski przybite poziomo do słupków ściennych i belek sufitowych, które utrzymują mokry tynk na miejscu w trakcie schnięcia.
Tapetowanie ścian
Niezależnie od tego, czy oklejasz drzwi, czy ścianę, ważne jest, aby prawidłowo przykleić taśmę, aby uzyskać ostre linie i proste krawędzie. Powinieneś użyć taśmy malarskiej, która ma mocny klej i jest łatwa do usunięcia. Nie zaleca się stosowania taśmy maskującej na ścianach, ponieważ ma ona tendencję do pozostawiania resztek kleju lub wciągania farby podczas usuwania.
Połączenia suchej zabudowy nad otworami okiennymi i drzwiowymi mogą pękać, dlatego najlepiej jest zadbać o to, by te połączenia były jak najmocniejsze. Jednym ze sposobów na to jest użycie siatkowej taśmy do suchej zabudowy, ale niektórzy monterzy suchej zabudowy wolą papierową taśmę do tych mocno obciążonych połączeń.
Jeśli używasz papierowej taśmy do suchej zabudowy, posmaruj ją przed nałożeniem masy szpachlowej. Zaoszczędzisz w ten sposób kilka sekund i pomożesz taśmie dobrze przylegać do masy szpachlowej.
Mieszanie tynku
Mieszanie tynku jest kluczową częścią całego procesu. Może stanowić różnicę między udaną pracą a katastrofą, dlatego ważne jest, aby od samego początku dobrze ją wykonać.
Niezależnie od tego, czy używasz miksera elektrycznego, czy tylko rąk, pamiętaj, aby trzymać ostrze głęboko w mieszance, aby zapobiec rozpryskiwaniu i wprowadzaniu pęcherzyków powietrza. W przeciwnym razie otrzymasz tynk, który nie będzie się równomiernie rozprowadzał i dobrze przylegał do ściany.
Niezbędnym narzędziem na tym etapie jest kielnia. Ma ona kątową rączkę, która pozwoli Ci na wyciągnięcie suchego tynku z głębokiego 5-galonowego wiadra, i jest wystarczająco szeroka, żebyś mógł przejechać po bokach wiadra, żeby poluzować suchą mieszankę.
Po wymieszaniu tynku nadszedł czas, żeby położyć go na ścianie. Tynkowanie może być nieprzyjemne, dlatego miejsca, których nie chcesz tynkować, przykryj plastikową folią i taśmą malarską.
Nakładanie tynku
Tynkowanie ścian to trudna praca, której opanowanie wymaga czasu i praktyki. Istnieje wiele technik, które możesz wykorzystać, aby wygładzić tynk i nadać mu ładne, równe wykończenie.
Dobrym początkiem jest nałożenie na ścianę podstawowej warstwy tynku za pomocą kielni. Zapewni to solidną powierzchnię do pracy i ochroni ścianę przed wilgocią.
Pierwsza warstwa tynku powinna mieć grubość około 2 mm. Należy ją nakładać krótkimi pociągnięciami ze średnim naciskiem.
Jeśli na ścianie są jakieś nierówności, zeszlifuj je za pomocą klosza, aby były płaskie i proste. Dzięki temu łatwiej będzie Ci nałożyć drugą warstwę.
Kilka dni po zakończeniu pracy możesz nałożyć wierzchnią warstwę tynku, aby zwiększyć zmywalność i trwałość ścian. Jest to szczególnie pomocne w wilgotnych pomieszczeniach, takich jak łazienki i kuchnie.
Gładź tynk
Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym tynkarzem, czy doświadczonym, wygładzanie tynku jest jedną z najważniejszych części pracy. Gładkie wykończenie może nadać Twojej pracy polerowany wygląd i ułatwić malowanie lub tapetowanie.
Pierwszym krokiem w wygładzaniu tynku jest zwilżenie powierzchni ściany wodą. Pozwoli to czystej kielni prześlizgnąć się po powierzchni, usuwając wszelkie nierówności i grzbiety, dzięki czemu uzyskasz gładkie wykończenie.
Przed przystąpieniem do wygładzania ścian powinieneś poćwiczyć na małym fragmencie płyty gipsowej, aby nabrać wprawy. Kiedy już opanujesz tę umiejętność, nadchodzi czas na ostateczne wykończenie tynku, które nazywa się skim coat.
Jest to druga warstwa tynku nałożona na warstwę bazową i jest bardziej szorstka niż pierwsza. Następnie jest ona wygładzana i szlifowana, aby zapewnić delikatną powierzchnię do dekoracji.