Jak zakotwiczyć garaż blaszany?

Garaż blaszany był pierwszym masowo produkowanym, prefabrykowanym budynkiem, który pojawił się podczas dwudziestowiecznego boomu stalowego. Schronienia dla Fordów Modelu T i innych samochodów były szybkie i łatwe w montażu oraz bardzo tanie.

Aby Twój niestandardowy garaż blaszany był mocno przytwierdzony do podłoża, upewnij się, że masz odpowiednią kotwę do miejsca montażu.

Wywiercone otwory

Jeśli zakładasz kotwy do suchej zabudowy w swoim garażu blaszanym, pamiętaj o wywierceniu otworów pilotażowych. Ułatwi to wkrętom wejście i zamocowanie.

Otwór pilotażowy pomoże też kotwom do suchej zabudowy lepiej utrzymać się na miejscu. Zmniejsza siłę potrzebną do wbicia wkrętu i może zapobiec pękaniu lub rozszczepianiu drewna.

Kluczem do wywiercenia otworu pilotażowego jest wybranie odpowiedniego rozmiaru wiertła.

Użycie zbyt dużego wiertła spowoduje, że wkręt nie będzie miał wystarczającej ilości materiału do uchwycenia, co spowoduje, że konstrukcja będzie słaba. Z drugiej strony, zbyt mały otwór niewiele pomoże, a wręcz może uszkodzić drewno.

Wiercenie prostopadle do ściany

Wiercenie otworu w ścianie może być trudne i wymaga wielu przygotowań. Należy wybrać odpowiednie wiertło do danego materiału oraz miejsce wiercenia z dala od przewodów elektrycznych.

Najlepiej wiercić prostopadle do ściany. Zapobiegnie to uderzeniu śruby w kołek rozporowy, co utrudni jej usunięcie.

Z tego powodu ważne jest, abyś miał marker i poziomicę, które posłużą Ci jako punkt odniesienia. Możesz to zrobić, używając drewnianego lub plastikowego klocka z kwadratowym zakończeniem, który będzie stanowił punkt odniesienia pod kątem 90 stopni do powierzchni.

Gdy masz już odpowiedni rozmiar wiertła, ustaw je pod kątem 90 stopni na zaznaczonym miejscu i powoli przekręć narzędzie, aby rozpocząć wiercenie. W ten sposób powstanie otwór pilotażowy, który możesz wykorzystać do przeprowadzenia reszty wiertła przez ścianę.

Wiercenie prostopadłe do podłogi

Przy wierceniu prostopadłym do podłogi najlepiej jest użyć wiertła prowadzącego. Te wiertła wyglądają jak tradycyjne wiertła, ale są zaprojektowane tak, aby pomóc Ci wycentrować wiertło rdzeniowe, co zapobiega nieprawidłowemu ustawieniu.

Zacznij od umieszczenia wiertła prowadzącego na znaku ołówka, który jest jak najbliżej powierzchni (poziomo przy wierceniu ścian, pionowo przy podłogach). Następnie wyrównaj końcówkę wiertła z oznaczeniem i rozpocznij wiercenie przy niskich obrotach.

Przestań wiercić, gdy otwór prowadzący osiągnie odpowiednią głębokość, a następnie usuń pył betonowy, który zebrał się poza otworem.

Jeśli nie jesteś pewien rozmiaru potrzebnych otworów, wykonaj kilka prób i sprawdź, jak ci pójdzie. Kiedy już będziesz miał odpowiedni rozmiar, przejdź do kotew i śrub do betonu. Są one łatwe w montażu i zapewniają mocne połączenie. Ponadto nie gniją ani nie rdzewieją. Pamiętaj tylko, żeby przed rozpoczęciem sprawdzić lokalne przepisy budowlane.

Wiercenie prostopadłe do dachu

Jeśli planujesz zakotwić dach metalowej szopy, musisz wywiercić 4 otwory prostopadłe do dachu. Do wykonania otworów użyj młotowiertarki z wiertłem do betonu 1/2″. Następnie wkręć w beton śrubę rozporową lub klinową.

Jeśli szopa ma być zakotwiczona wewnątrz, możesz użyć metalowej taśmy lub linki, która będzie biegła między krokwiami a dachem szopy. Po bezpiecznym zamocowaniu zakotwicz szopę do betonowej podkładki za pomocą 1/2″ betonowej śruby rozporowej lub klinowej.

Podczas wiercenia siła reakcji skał dachowych powoduje liniowe odkształcenie sprężyste wzdłuż osi żerdzi wiertniczej. Powtarzające się ściskanie i odzyskiwanie mikrojednostki dx na osi żerdzi powoduje drgania wzdłużne żerdzi. W zależności od twardości skały promień drgań poprzecznych i amplituda drgań wzdłużnych zmniejszają się w miarę drgania żerdzi. Przyspieszenie drgań skrętnych wzrasta w miarę drgań żerdzi i jest najbardziej widoczne podczas wiercenia w mułowcu.

Oceń artykuł: Jak zakotwiczyć garaż blaszany?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5