Jak położyć blachę na dach?

Metalowe dachy mogą być świetnym sposobem na dodanie stylu i wartości Twojemu domowi. Są też niezwykle trwałe i wytrzymają nawet 50 lat lub więcej.

Pierwszym krokiem jest ustalenie, ile metalu potrzebujesz. Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś kupić panele o długości wystarczającej na pokrycie od szczytu do zewnętrznej krawędzi dachu.

Przygotowanie

Przed położeniem blachy na dachu musisz go odpowiednio przygotować. Obejmuje to usunięcie starego dachu i zainstalowanie nowego podkładu.

Podkład zapobiegnie przedostawaniu się do domu termitów, pleśni i grzybów. Pomaga również chronić panele metalowe przed uszkodzeniem przez trudne warunki pogodowe.

Następnie zmierz długość i nachylenie każdej części dachu. Dzięki temu panele zostaną prawidłowo przycięte i będą idealnie pasować do konturów dachu.

Po dokonaniu dokładnych pomiarów przytnij blachę, używając nożyc do blachy lub nożyc z prostą krawędzią. Pamiętaj o uwzględnieniu ewentualnego zachodzenia na siebie elementów, tak aby po zamocowaniu pasowały do siebie prawidłowo.

Używając neoprenowych wkrętów z łbem podkładowym, przykręć blachę do poszycia w miejscach wykonanych linii zatrzaskowych. Wkręty powinny być rozmieszczone co około 12 cali na całej długości arkusza.

Układanie podkładu

Podkłady są istotną częścią układania dachu metalowego. Oferują one wiele korzyści, od ochrony poddasza po utrzymywanie wilgoci, która mogłaby uszkodzić pokrycie dachowe.

Podkłady mogą również zapewnić izolację, co jest ważne, jeśli mieszkasz w zimnym klimacie lub chcesz dodać dodatkowe ogrzewanie podłogowe. Każdy rodzaj podkładu ma swoją wartość R, określającą stopień izolacji.

Papier filcowy jest najczęściej stosowanym podkładem, ale dostępnych jest też kilka innych rodzajów produktów.

W wielu rejonach standardowym podkładem dla dachów metalowych jest 30-funtowy papier filcowy. Lokalne przepisy budowlane mogą wymagać bardziej odpornego na ogień produktu lub takiego, który sam przykleja się do pokrycia dachowego w niektórych miejscach, takich jak okapy, kosze i lukarny.

Nowe polimerowe arkusze podkładowe są kolejną alternatywą dla papieru filcowego i kalafonii. Są one cieńsze i łatwiejsze w obróbce niż obie te tradycyjne warstwy. Są też bardziej trwałe, wodoodporne i gładkie.

Mocowanie paneli

Jednym z najbardziej dyskutowanych pytań dotyczących instalacji paneli metalowych jest to, gdzie je mocować. Niektórzy twierdzą, że należy wkręcać śruby tylko w płaskich miejscach lub w dolinach, podczas gdy inni nalegają, aby przechodzić również przez żebra.

Z tego powodu najlepiej jest używać wiertarki z funkcją kontroli głębokości lub pistoletu do wkręcania śrub. Użycie obu tych narzędzi pomoże uniknąć zbyt mocnego dokręcenia, co jest częstym błędem mogącym prowadzić do przecieków.

Niezależnie od wyboru, będziesz musiał wstępnie wywiercić otwory pod śruby w każdym panelu metalowym. Pomoże to w prawidłowym rozmieszczeniu elementów złącznych, co ułatwi ich instalację.

Przymocuj każdy panel do podłoża pojedynczym rzędem wkrętów rozmieszczonych w odległości nie większej niż 24 cale, zaczynając od dołu i kierując się w stronę okapu. Wkręty umieścisz również po obu stronach każdego żebra, tak aby przechodziły przez piankowy pasek zamykający.

Wykończenie dachu

Przed rozpoczęciem układania gontów musisz wziąć pod uwagę wszystkie elementy składające się na Twój dach. Dotyczy to poszycia dachu, suchej zabudowy i samego dachu. Jeśli któryś z tych elementów nie został prawidłowo zaprojektowany i zainstalowany, może to doprowadzić do poważnych problemów, takich jak pleśń i gnicie. W rezultacie uzyskasz gładki, suchy i estetyczny dach, który będzie chronił Twój dom przez wiele lat.

Najtańszym i najłatwiejszym sposobem jest zastosowanie samoprzylepnego podkładu przeciw lodzie i wodzie lub, jak to się również nazywa, papy. Została ona zaprojektowana, by chronić spód dachu przed deszczem pod naporem wiatru i zaporami lodowymi, które mogą powodować podnoszenie się gontów, przeciekanie i/lub uszkodzenia domu. Najtańsza papa może kosztować zaledwie 20 dolarów za stopę kwadratową.

Następny artykuł

Blacha czy dachówka?

Oceń artykuł: Jak położyć blachę na dach?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5