Jak ocieplić dach?

Użycie izolacji na dachu może zmniejszyć straty ciepła, pomóc obniżyć rachunki za energię i zwiększyć trwałość dachu. Niezależnie od tego, czy masz strych, poddasze czy dach płaski, jest wiele sposobów na skuteczną izolację.

Po pierwsze, oceń obecną izolację i zdecyduj, czy chcesz ją wymienić. Jeśli jest zniszczona przez plamy z wody, pleśń lub grzyby, może już nie spełniać swojej roli.

Włókno szklane

Izolacja z włókna szklanego jest jednym z najpopularniejszych wyborów do izolacji dachu. Spowalnia ona przepływ ciepła, dzięki czemu Twój dom pozostaje ciepły zimą i chłodny latem.

Może również pomóc w zapobieganiu przedostawania się wilgoci na poddasze. Jest to ważne w miejscach, gdzie często występują ulewy lub burze.

Inną zaletą włókna szklanego jest to, że jest bardzo odporne na ogień. Jest niepalne i może wytrzymać wysokie temperatury i wilgotność.

Wreszcie, jest bardzo trwałe i długowieczne. Jest dwa razy trwalszy niż celuloza i nie rozpada się z czasem na pył.

Materiały z włókna szklanego mają wartości R od R-2,9 do R-3,8 na każdy cal grubości. Są dostępne z lub bez papierowej lub foliowej powłoki, która pomaga zapobiegać ucieczce ciepła z wnętrza i przenikaniu pary wodnej.

Loose Fill

Jeśli masz dach, który ma niewygodne kształty lub jeśli w przestrzeni poddasza jest wiele małych otworów, izolacja loose fill może być dla Ciebie właściwym wyborem. Ten rodzaj materiału izolacyjnego jest wykonany z małych cząstek włókna szklanego, celulozy lub wełny mineralnej i może dopasować się do każdego kształtu bez naruszania jakichkolwiek struktur lub wykończeń.

Jeśli zostanie prawidłowo zainstalowany, celuloza luźno wypełniona może być nawet wdmuchiwana do wnęk ściennych lub innych przestrzeni, w których znajdują się już batony z włókna szklanego lub wełny mineralnej i może wypełnić wszelkie puste przestrzenie i szczeliny. Jedynym zastrzeżeniem jest to, że celuloza osiada bardziej niż inne rodzaje wdmuchiwanej izolacji, więc dla uzyskania maksymalnych korzyści wymagana jest grubsza warstwa.

Wdmuchiwaną izolację luźno wypełniającą można wykorzystać do izolacji dachu, pod warunkiem że wykonasz kilka ważnych kroków. Po pierwsze, upewnij się, że poddasze jest uszczelnione, aby zapobiec wydostawaniu się gorącego, wilgotnego powietrza. Następnie zainstaluj barierę paroszczelną między poszyciem dachu a izolacją w zimnym klimacie oraz między belkami stropowymi a poszyciem dachu w gorącym klimacie.

Wdmuchiwanie

Wdmuchiwana izolacja to rodzaj luźnej izolacji, która jest wdmuchiwana do pustych przestrzeni ścian lub poddasza. Występuje w kilku rodzajach, w tym z celulozy i włókna szklanego, z których każdy ma swoje zalety i wady.

Celuloza, wykonana z drobno rozdrobnionego papieru i pokryta środkiem ognioodpornym, jest najbardziej rozpowszechnioną formą izolacji wdmuchiwanej. Jest to również opcja przyjazna dla środowiska i blokuje powietrze skuteczniej niż inne rodzaje izolacji.

Wełna mineralna jest kolejnym powszechnie stosowanym izolatorem. Jest ona w dużej mierze odporna na wilgoć, ma stosunkowo długą żywotność i może zapewnić dobrą ochronę przeciwpożarową.

W nowym budownictwie, przed położeniem płyt ściennych, w celu zwiększenia wartości izolacji, przycina się grube pasy włókna szklanego lub papieru, aby zmieściły się między kołkami i belkami stropowymi. Może to być czasochłonne i niechlujne zajęcie.

Refleksyjna

Refleksyjna izolacja jest zaawansowanym technologicznie materiałem budowlanym. Zapewnia wiele korzyści, w tym doskonałe właściwości termiczne, silną barierę dla pary wodnej i barierę dla radonu.

Jest dostępna w wielu różnych produktach o różnych wartościach R w zależności od konfiguracji produktu. Wszystkie są zaprojektowane tak, by dobrze odbijały światło, a niektóre są nawet ognioodporne.

Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś zawsze instalować bariery promieniujące stroną z folią skierowaną od dachu w stronę pomieszczeń mieszkalnych (chyba że znajdujesz się w strefie klimatycznej 1, gdzie wymaga się, by była ona skierowana do wewnątrz). Pomaga to zapobiec przedostawaniu się zimnego powietrza przez górną część budynku i ucieczce ciepła z pomieszczeń wewnętrznych.

Refleksyjna izolacja jest dobrym wyborem, gdy trzeba zaizolować ciasną przestrzeń, np. wokół rur, otworów wentylacyjnych lub za ścianami z cegieł. Jest ona nieco grubsza niż włókno szklane i może stanowić uzupełnienie gęstych materiałów izolacyjnych, takich jak denim czy drewno mineralne.

Poprzedni artykuł

Dachówka karpiówka ile na m2?

Następny artykuł

Czym pokryć płaski dach?

Oceń artykuł: Jak ocieplić dach?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5