Izolacja twojego poddasza jest ważna dla zapobiegania stratom ciepła w zimie i stratom chłodu w lecie. Oznacza to, że warto podjąć wysiłek, aby prawidłowo zaizolować poddasze nieużytkowe.
Proces rozpoczyna się od zmierzenia współczynnika R obecnej izolacji. Używając taśmy mierniczej, przymocuj ją do najdalszego punktu belki ściennej i zmierz w kierunku wzdłużnym.
1. Zainstaluj barierę paroszczelną
Bariera paroszczelna pomaga zapobiegać uszkodzeniom spowodowanym przez wilgoć, które mogą wywołać spustoszenie w ścianach budynku, sufitach, na strychach, w przestrzeniach pełzających i na dachach. Jest ona niezbędna w każdym projekcie izolacyjnym w chłodniejszym klimacie, gdzie jest wymagana przez kodeksy budowlane i wiele stanowych kodeksów energetycznych.
Typowo bariera paroszczelna jest wykonana ze wzmocnionej folii polietylenowej. Jest ona dostępna w różnych grubościach i wytrzymałościach, aby spełnić Twoje potrzeby.
Gdy masz już swoją barierę paroszczelną, nadszedł czas na zainstalowanie izolacji. To właśnie tutaj znaczenie właściwych technik instalacji może mieć decydujący wpływ na skuteczność izolacji.
Izolacja to najlepszy sposób na utrzymanie ciepła w domu zimą, chłodu latem i zaoszczędzenie pieniędzy na rachunkach za ogrzewanie i chłodzenie. Jeśli jednak masz nieszczelności między wnętrzem a zewnętrzem domu, możesz tracić energię, tracić pieniądze i stwarzać niekomfortowe warunki do życia.
2. Zainstaluj luźne wypełnienie
Dodanie luźnej izolacji na poddaszu może poprawić wydajność energetyczną, zmniejszyć ilość szkodników i zwiększyć wartość odsprzedaży. Produkty takie jak wdmuchiwana celuloza i włókna szklane mogą być instalowane przez właścicieli domów lub profesjonalistów.
Wdmuchiwana celuloza i izolacja z włókna szklanego są produkowane z materiałów pochodzących z recyklingu, takich jak rozdrobniony papier gazetowy, karton lub odpady przemysłowe. Są one również ognioodporne i zapewniają doskonałe właściwości izolacyjne.
Celuloza jest często zalecana jako pierwszy wybór ze względu na wysoką wartość R na cal. Jest ona stosowana od dziesięcioleci jako tania, przyjazna dla środowiska i bezpieczna alternatywa dla tradycyjnej izolacji z łat.
Ponieważ jest to materiał włóknisty, celuloza luźno wypełniona nieuchronnie straci część swojej gęstości z czasem, więc pamiętaj, aby zainstalować około 20% więcej niż ilość wdmuchiwanej celulozy wymaganej przez twoje obliczenia. Aby pomóc w obliczeniu grubości izolacji, zapoznaj się z tabelami pokrycia dostarczanymi przez kilku producentów.
3. Zainstaluj płyty
Płyta izolacyjna jest dostępna w różnych wartościach R i można ją układać warstwowo, aby uzyskać więcej izolacji. Może również pomóc w tłumieniu hałasu i zmniejszeniu kosztów energii.
Płytki są wykonane z włókna szklanego lub wełny mineralnej (znanej również jako wełna skalna). Zazwyczaj są wstępnie przycięte do standardowych rozmiarów słupów i belek.
Aby zainstalować płyty, wepchnij je dokładnie do wnęki słupów, nie pozostawiając szczelin. Aby uzyskać dodatkową ochronę przed utratą ciepła, możesz ułożyć warstwę nieoblicowanych łat prostopadle do pierwszej warstwy.
Nigdy nie układaj ciężkich łat na lżejszych. Spowoduje to ściśnięcie dolnej warstwy i zmniejszenie jej efektywności, co może utrudnić zatrzymanie ciepła w domu.
Przed zainstalowaniem jakiejkolwiek izolacji oczyść podłogę poddasza z pudeł lub innych przedmiotów, które mogłyby zostać ściśnięte. Jest to szczególnie ważne, jeśli stosujesz izolację wdmuchiwaną, ponieważ po ściśnięciu traci ona część swojej skuteczności.
4. Zainstaluj system izolacji dachu
Dodanie izolacji jest niedrogim sposobem na poprawienie efektywności energetycznej domu, a także pomoże zmniejszyć koszty ogrzewania i chłodzenia. Może też zwiększyć wartość odsprzedaży domu i sprawić, że będzie w nim wygodniej mieszkać.
W Minnesocie, gdzie mamy bardzo mroźne zimy, bardzo ważne jest zaizolowanie poddasza, aby ciepło nie uciekało z domu w zimnych miesiącach. To znacznie obniży Twoje rachunki za media i pozwoli Ci zaoszczędzić na kosztach energii przez wiele lat!
Musisz zainstalować izolację kilka centymetrów od obwodu poddasza i od poszycia dachu do belek stropowych. Zapobiegnie to powstawaniu mostków termicznych i sprawi, że współczynnik R izolacji będzie odpowiadał wartości docelowej.