Mokry komin co robić?

Deszcz może powodować problemy z kominem, zarówno z fizycznego punktu widzenia, jak i z powodu jego interakcji z domem. Na szczęście jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec przedostawaniu się wilgoci do komina.

Po pierwsze, powinieneś przyjrzeć się rynnom. Jeśli są uszkodzone lub zatkane, może to spowodować zbieranie się wody wokół krawędzi komina.

1. Sprawdź nasadę

Jeśli zauważyłeś wilgotne lub spleśniałe miejsce w piersi komina, to prawdopodobnie nasada nie jest prawidłowo zamontowana. Nasada ma za zadanie zapobiegać ciągowi wstecznemu od ognia, dzięki czemu dym i spaliny mogą bezpiecznie wydostać się z domu.

Oprócz zapobiegania ciągowi wstecznemu, nasada może również zapobiegać wpadaniu zanieczyszczeń do komina lub przewodu kominowego. Gruz może powodować różne problemy, od zatkania komina po uszkodzenie samego komina, dlatego zawsze warto sprawdzać nasadę, aby upewnić się, że jest w dobrym stanie.

Deszcz jest kolejnym częstym sprawcą, który może przeciekać w dół komina, jeśli nie może dotrzeć do korony lub nasady kominowej. Wraz ze zmianą pogody małe pęknięcia w koronie komina zamarzają i rozmarzają, tworząc szczeliny, przez które woda może łatwo dostać się do komina.

2. Sprawdź rynny

Kiedy pada deszcz, rynny pomagają skierować wodę z dala od domu. Bez nich woda może spływać po dachu i gromadzić się wokół fundamentów.

Rynki, które nie są regularnie czyszczone, mogą spowodować poważne problemy z domem. Zapychają się liśćmi, żwirem i sosnowymi igłami.

Mogą też uniemożliwić wodzie skuteczne odprowadzanie wody z domu, powodując uszkodzenia nieruchomości, w tym pleśń i termity.

Jeśli masz wilgotny komin, sprawdź, czy w rynnach nie ma zatorów i oczyść je. Możesz do tego użyć ściągaczki do rynien i ciśnieniowej różdżki wodnej.

Możesz też użyć węża ogrodowego do wypłukania zanieczyszczeń z rynien i rur spustowych. Upewnij się, że nosisz rękawiczki, aby chronić ręce przed żwirem, gałęziami i innymi odpadami, które mogą zbierać się w rynnach.

3. Sprawdź obróbkę blacharską

Obróbka blacharska, czyli metalowy materiał, który jest zainstalowany wokół podstawy komina, ma za zadanie zapobiegać przedostawaniu się wody deszczowej do domu. Ma również za zadanie zapobiegać zsuwaniu się śniegu po bokach komina na dach.

Zwykle istnieją dwa rodzaje obróbek: jedna na poziomie gruntu, która znajduje się pod rynnami, zwana obróbką podstawy, oraz druga, która jest osadzona w linii dachu w miejscu, gdzie zaprawa styka się z kamieniem lub cegłą, zwana obróbką kontową.

Jeśli obróbka wygląda na zniszczoną lub uszkodzoną, czas wezwać fachowców na inspekcję.

Dobrym pomysłem jest zlecenie fachowcowi od izolacji przeciwwilgociowej przeprowadzenie pełnej kontroli komina. Wtedy będziesz wiedział, że komin jest odpowiednio zabezpieczony przed wilgocią i nie będziesz miał żadnych poważnych problemów z wilgocią.

4. Sprawdź dach

Jedną z najczęstszych przyczyn zawilgocenia komina są nieszczelności dachu. Mogą one spowodować znaczne uszkodzenia domu i znajdujących się pod nim stropów.

Na szczęście łatwo jest zauważyć przeciek na dachu. Wystarczy poszukać pasów obróbki blacharskiej wokół dachu, które zapobiegają przeciekaniu wody do komina.

Jeśli obróbki blacharskie są uszkodzone lub zauważysz, że są wyszczerbione lub popękane, pozwoli to wodzie przedostać się do komina i przeciekać do kominka.

Wtedy możesz zacząć sprawdzać, dlaczego komin przecieka. Może to być spowodowane pęknięciem muru na kominie lub problemami ze spoinami zaprawy, które pozwalają na przedostanie się wilgoci do środka.

Oceń artykuł: Mokry komin co robić?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5