Jak wyczyścić komin od dołu?

Jeśli nie masz ochoty wchodzić na drabinę, możesz wyczyścić komin od dołu. Jest to trochę mniej efektywne, ale da się to zrobić.

Będziesz potrzebował szczotki kominiarskiej i prętów przedłużających, które poprowadzą cię przez długość przewodu kominowego (pręty są dostępne w długościach 4, 5 i 6 stóp). Wybierz szczotkę, która nie porysuje ani nie zetrze stalowej okładziny lub która wyczyści wewnętrzne ściany murowanych przewodów kominowych bez ich żłobienia.

Dół

Kominy odprowadzają iskry, spaliny i dym z domu, ale z czasem zatykają się pozostałościami po spalaniu. Powstały w ten sposób kreozot może stanowić poważne zagrożenie pożarowe i być trudny do wyczyszczenia.

Aby usunąć kreozot, kominiarze często używają szczotki i systemu linek. Metoda ta może być stosowana od góry lub od dołu przewodu kominowego, w zależności od tego, do którego miejsca jest łatwiejszy dostęp z drabiny.

Metoda „z góry na dół” z użyciem szczotki i ciężarka jest najpopularniejszą ze wszystkich metod czyszczenia kominów. Potrzebujesz ciężarka (co najmniej 20 kg) i liny do użycia ze szczotką, a następnie wchodzisz na dach i zaczynasz od góry komina, opuszczając go do dołu, aż zobaczysz cały przewód kominowy.

Dolna góra

Używając szczotki kominowej i przedłużaczy, możesz wyczyścić komin od dołu do góry. Metoda ta jest wygodniejsza i bezpieczniejsza od metody odgórnej.

Będziesz potrzebował szczotki, kilku prętów kominowych, okularów ochronnych i sprzętu do oddychania (np. gogli i maski na twarz), aby zastosować tę metodę. Powinieneś również wyłożyć podłogę przed kominkiem ścierkami, aby chronić meble i podłogę przed sadzą.

Aby rozpocząć, włóż szczotkę do przewodu kominowego i popchnij ją w górę, szorując w górę i w dół ruchem tam i z powrotem. Powtórz to z tyloma odcinkami pręta, ile potrzeba, aż osiągniesz całą długość przewodu kominowego.

Po wyszorowaniu całego przewodu kominowego wyjmij pręty jeden po drugim, cofając szczotkę. Upewnij się, że robisz to ostrożnie, w przeciwnym razie możesz je niechcący odkręcić i uszkodzić komin.

System linkowy

Zamiast wspinać się na dach, aby wyczyścić komin, możesz użyć systemu linkowego, aby obsługiwać szczotkę od dołu. Będziesz musiał kupić dwie liny do systemu i przymocować je do szczotki.

Najpierw zmierz wysokość komina od miejsca, w którym chcesz rozpocząć czyszczenie. Następnie przywiąż obciążnik do jednego końca liny i powoli opuszczaj ją w dół komina.

Kiedy dotrzesz do klapy, przestań opuszczać linę i zaznacz miejsce, w którym wystaje ona z komina. Jest to długość, której będziesz potrzebował dla wszystkich prętów, które zamierzasz połączyć.

Możesz wybrać różne rodzaje prętów kominowych, w tym nylonowe, z włókna szklanego i polipropylenu. Nylon jest ulubionym materiałem, ponieważ jest wystarczająco elastyczny, aby pokonać przesunięcia, wyłomy i ostre zakręty. Pręty z włókna szklanego są nieco sztywniejsze, więc poradzą sobie z kominami o wielu zakrętach.

Szczotki

Szczotki służą do szorowania ścian kominów w celu usunięcia sadzy i innych zanieczyszczeń. Usuwają również gniazda zwierząt i inne materiały, które mogą stanowić zagrożenie pożarowe.

Szczotka kominowa występuje w kilku rozmiarach i rodzajach, w zależności od średnicy przewodu kominowego i materiału, z którego jest wykonana. Mogą być druciane lub plastikowe.

Szczotki druciane wykorzystują metalowe włosie, które jest dostępne w wielu różnych materiałach. Mogą być wykonane z tytanu, srebra niklowego, miedzi, brązu fosforowego i stali nierdzewnej.

Są niemagnetyczne i biokompatybilne, a także odporne na działanie chemikaliów. Niektóre rodzaje są przeznaczone do specjalnych zastosowań, np. w przemyśle spożywczym lub farmaceutycznym.

Oprócz szczotek będziesz potrzebował drążka lub obciążonej liny, które przymocujesz do szczotki i będziesz mógł nią sterować podczas szorowania. Można je sprzedawać oddzielnie lub jako część zestawu szczotek kominowych.

Poprzedni artykuł

Jaki komin do pieca 5 klasy?

Następny artykuł

Jak przebić zatkany komin?

Oceń artykuł: Jak wyczyścić komin od dołu?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5