Jeśli masz na ścianie plamy sadzy z komina, być może nadszedł czas, aby przeprowadzić czyszczenie. W końcu sadza jest niebezpieczną substancją, która może powodować wycieki spalin, a nawet pożary domów.
Sadza może być spowodowana przez wiele czynników, w tym przez niewłaściwie wentylowane kominki, piece opalane drewnem i świece. Niezależnie od tego, czy twój kominek jest wolnostojący, czy wyposażony we wkład na drewno, istnieją pewne podstawowe kroki, które możesz podjąć, aby usunąć sadzę z komina i otaczających go ścian.
Użyj gąbki do czyszczenia chemicznego
Jeśli masz pomalowaną obudowę kominka, która została poplamiona plamami dymu z komina, istnieje proste rozwiązanie. Możesz użyć gąbki do czyszczenia chemicznego, która dokładnie usunie plamę.
Plamy z dymu mogą być trudne do usunięcia, ponieważ wnikają w porowate powierzchnie i pozostają tam przez długi czas. Plamy te nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również mogą uwalniać nieprzyjemny zapach dymu, który utrzymuje się w powietrzu.
Na szczęście istnieje kilka sposobów na pozbycie się tych plam. Pierwszą opcją jest użycie środka odtłuszczającego, takiego jak fosforan trójsodowy (TSP), który można kupić w centrach domowych lub sklepach z artykułami żelaznymi.
Czyszczenie ściany środkiem odtłuszczającym
Odtłuszczacz może być skutecznym narzędziem do usuwania plam na ścianie z komina. Ich działanie polega na rozbijaniu wiązań, które przytrzymują brud, zanieczyszczenia i olej na powierzchniach.
Mają one również tę dodatkową zaletę, że są w stanie przeciąć bardziej zbrylone zabrudzenia, co czyni je idealnym środkiem czyszczącym dla ciężkich osadów.
Wybierając odtłuszczacz, weź pod uwagę rodzaj zabrudzenia, które trzeba wyczyścić, oraz powierzchnię/podłoże, na którym będzie stosowany. Niektóre powierzchnie lepiej nadają się do uniwersalnego środka czyszczącego, podczas gdy inne mogą wymagać silnego rozpuszczalnika.
Jeśli będziesz czyścić sprzęt elektryczny, sprawdź wytrzymałość dielektryczną odtłuszczacza. Jest to miara jego zdolności do czyszczenia powierzchni pod napięciem bez powodowania przepływu prądu i zwarć w maszynach.
Użyj specjalistycznego roztworu do czyszczenia sadzy
Sadza na ścianach może być trudna do usunięcia, ale jest kilka skutecznych metod, które mogą pomóc. Po pierwsze, powinieneś przygotować miejsce, usuwając wszystkie meble i inne elementy wystroju z dala od ściany.
Następnie, chroń swoje płuca przed sadzą, zakładając podczas czyszczenia maskę na twarz i okulary ochronne lub gogle. Dzięki temu cząsteczki nie dostaną się do płuc i nie spowodują problemów zdrowotnych, takich jak astma czy rak płuc.
Następnie użyj suchej gąbki (zwanej też gąbką chemiczną), aby zetrzeć sadzę ze ściany od góry do dołu. Nie szoruj sadzy, ponieważ może to spowodować jej rozprzestrzenienie i trwałe zabrudzenie ściany.
Po usunięciu całej sadzy ze ściany wyczyść ją odtłuszczaczem lub innym środkiem czyszczącym stosowanym w gospodarstwie domowym. Możesz kupić gotowy odtłuszczacz lub wymyślić swój własny. Zawsze powinieneś nosić gumowe rękawiczki, aby zapobiec zanieczyszczeniu rąk.
Czyszczenie cegieł w kominku
Zabrudzony kominek nie tylko przyciąga sadzę, ale także zatyka komin i uniemożliwia prawidłową wentylację. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów na wyczyszczenie cegieł w kominku, które sprawią, że znów będą wyglądały jak nowe.
Zacznij od nasączenia cegieł wodą za pomocą butelki z rozpylaczem lub węża, jeśli kominek znajduje się na zewnątrz. To sprawi, że środek czyszczący znajdzie się na powierzchni cegły i będzie przecinał brud, zamiast wnikać w nią.
Następnym krokiem jest użycie roztworu czyszczącego. Możesz wybierać spośród wielu opcji, takich jak mydło, ocet czy soda oczyszczona. Przetestuj każdy z nich na niewidocznym miejscu, aby ustalić, który z nich najlepiej sprawdzi się w Twoim domu.