Jak rozpoznać pożar sadzy w kominie?

Jeśli zauważysz dużo sadzy wokół kominka, może to być oznaką pożaru komina. Takie pożary mogą być niebezpieczne, z wysokim płomieniem i gęstym dymem, który szybko rozprzestrzenia się na pobliskie palne części domu.

Sadza jest pozostałością niespalonych cząstek węgla, które mogą gromadzić się w kominie i przewodzie kominowym. Może powodować problemy zdrowotne i zmniejszać wydajność Twojego kominka.

1. Zapach

Pożar sadzy w kominie to nieprzyjemny zapach, który może powodować pewne komplikacje zdrowotne. Kreozot i sadza to naturalnie występujące produkty uboczne spalania drewna, które mogą gromadzić się w przewodzie kominowym.

Przeglądanie komina może usunąć sadzę i zanieczyszczenia, co pomoże zmniejszyć nieprzyjemny zapach. Ważne jest, aby co roku zlecić profesjonalnemu kominiarzowi czyszczenie komina.

Kiedy pada deszcz, ostry zapach kreozotu nasila się. Dzieje się tak dlatego, że wilgotne powietrze jest cięższe od suchego.

Podciśnienie powietrza spowodowane deszczem może przedostać się przez kominek, powodując uwięzienie dymu i kreozotu wewnątrz domu. Zamykanie przepustnicy, kiedy nie używasz kominka, może pomóc zminimalizować ten problem.

Gnijąca plaga zwierząt lub martwy gryzoń w przewodzie kominowym również mogą wydzielać nieprzyjemny zapach. Najlepszym rozwiązaniem tych problemów jest zlecenie kontroli i czyszczenia komina certyfikowanej firmie kominiarskiej.

2. Kolor

Plamy sadzy na kominie mogą być czarne lub ciemnobrązowe. Kolor może zblednąć, jeśli nie jest leczony i w końcu może zmienić kolor komina na biały lub jasnoszary.

Sadza to drobny proszek, który gromadzi się w miejscach, gdzie płonął ogień. Powstaje, gdy materiały takie jak drewno, plastik, węgiel i olej ulegają rozkładowi.

Gdy cząsteczki sadzy pozostają bez nadzoru, mogą uszkodzić systemy wentylacyjne i inne elementy w Twoim domu. Mogą również powodować problemy zdrowotne, takie jak choroby układu oddechowego i wysypki.

W zależności od tego, jak długo sadza znajduje się w tym miejscu, może również zniszczyć urządzenia elektroniczne. Kwaśny charakter sadzy może spowodować korozję metalowych części w urządzeniach technologicznych.

Plamy sadzy mogą być również oznaką poważnego problemu z kominem, takiego jak zatkany przewód kominowy. Może to spowodować, że do domu dostanie się dodatkowy dym, który uszkodzi sufity i podłogi. Jeśli tak się stanie, czas wezwać profesjonalnego kominiarza.

3. Powąchaj ponownie

Jednym z najlepszych sposobów rozpoznania pożaru sadzy w kominie jest jej zapach. Sadza powstaje naturalnie podczas spalania drewna w kominku. Ale może być też aktywowana przez różne czynniki, takie jak wilgoć, ciepło i wilgotność.

Gdy sadza pozostaje bez nadzoru, może się nagromadzić i stać się trudna do wyczyszczenia. To nie jest dobra rzecz. Aby pozbyć się sadzy z komina, musisz użyć kilku zwykłych produktów domowych.

Dobrą zasadą jest posiadanie zawsze węża gotowego do spryskiwania komina wodą. Pomoże to usunąć sadzę, którą przeoczyłeś za pierwszym razem. Ponadto będziesz mógł sprawdzić, czy sadza nadal gromadzi się w kominie, co jest ważną kwestią podczas czyszczenia. Czyszczenie komina powinno odbywać się co roku lub częściej, jeśli często go używasz. Dzięki temu unikniesz zapachu sadzy na długie lata.

4. Przyjrzyj się kominowi

Jeśli masz problemy z dymem wracającym do domu, może to być spowodowane tym, że przewód kominowy jest pokryty sadzą i wymaga przeczesania. Wymiatanie może usunąć nagromadzoną sadzę i zapobiec wybuchowi pożaru w kominie.

Sadza to pozostałość po niepełnym spalaniu paliw stałych, takich jak drewno, olej czy gaz. Powstała sadza może stanowić zagrożenie dla zdrowia, jeśli wejdzie w kontakt z ludźmi, dlatego kominy powinny być regularnie czyszczone i wymiecione.

Innym problemem, który może prowadzić do nagromadzenia się sadzy jest kreozot, który powstaje w wyniku niepełnego spalania mokrego lub wilgotnego drewna. Ten rodzaj nagromadzonej smoły jest niebezpieczny i musi być usuwany przez profesjonalistę.

Poprzedni artykuł

Jak przebić zatkany komin?

Następny artykuł

Jaka cegła na komin?

Oceń artykuł: Jak rozpoznać pożar sadzy w kominie?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5