Okna drewniane czy plastikowe?

Jeśli szukasz okien na wymianę, jedną z największych decyzji, jakie będziesz musiał podjąć, jest to, czy wybrać drewno czy plastik.

Wybór odpowiedniego materiału jest kluczowy, ponieważ może on w znacznym stopniu wpłynąć na Twój dom i jego wartość. Przyjrzyjmy się więc zaletom i wadom każdego z nich.

Wygląd

Nie ma nic lepszego niż elegancki wygląd okien z prawdziwego drewna. Wiele innych ram próbuje naśladować styl drewna, ale nie są w stanie go pobić.

Niezależnie od stylu architektonicznego, Okna drewniane pasują do większości domów. Uzupełniają zarówno nowoczesne, jak i tradycyjne projekty, a także domki letniskowe i inne domy zimowe.

Dodatkowo drewno wygląda świetnie pomalowane lub zabejcowane. Może przyjąć każdy kolor, jaki wybierze właściciel domu.

Jedyną wadą tego materiału jest to, że może być podatny na zniszczenie koloru, zwłaszcza w przypadku długotrwałych, ekstremalnych upałów. Warto porozmawiać o tym z wykonawcą. Jeśli jednak nie martwisz się o wygląd Okna, winyl może być doskonałym wyborem dla twojego domu. Jest on również o wiele łatwiejszy w utrzymaniu niż drewno i nie wymaga malowania ani uszczelniania. Ponadto łatwo jest zmienić kolor, jeśli chcesz dopasować okno do nowego projektu.

Wytrzymałość

Niezależnie od tego, czy chcesz zbudować nowy dom, czy wymienić obecne Okna, wiele zależy od wyboru odpowiedniego materiału na Okna. Musisz wziąć pod uwagę wygląd, trwałość i efektywność energetyczną ramy okiennej.

Drewniane i plastikowe Okna to dwa najczęściej używane materiały do budowy nowych domów lub wymiany. Oba te materiały są bardzo wytrzymałe i niezawodne.

Ale najważniejsze pytanie brzmi: który z nich jest lepszy dla twojego domu? Odpowiedź zależy od kilku czynników, w tym od wyglądu, jaki chcesz uzyskać, ilości zabiegów konserwacyjnych i ceny.

Konserwacja

Niezależnie od tego, czy wybierzesz drewno, czy plastik, Twoje Okna będą wymagały pewnych zabiegów konserwacyjnych, aby utrzymać ich najlepszy wygląd i prawidłowe funkcjonowanie. Regularne czyszczenie i inspekcje pomogą Ci wcześnie rozpoznać problemy, co pozwoli Ci uniknąć wielu szkód.

Tak jak w przypadku wszystkich ram okiennych, brud, wilgoć i zanieczyszczenia mogą z czasem spowodować zniszczenie drewna. Najlepszym sposobem na uniknięcie tych problemów jest regularne czyszczenie i impregnacja drewna olejem lub woskiem w razie potrzeby.

Używanie odpowiednich metod i produktów pozwoli Twoim oknom przetrwać dłużej, niż się spodziewasz. Odrobina dodatkowego wysiłku będzie procentować przez wiele lat, więc upewnij się, że przestrzegasz tych prostych kroków!

Izolacja

Izolacja utrzymuje ciepło w domu zimą i chłód latem, spowalniając przepływ powietrza między obiektami o różnych temperaturach. Pomaga również kontrolować wilgoć i szkodniki oraz zapobiega przeciągom.

Niezależnie od tego, czy budujesz, czy remontujesz, izolacja powinna być kluczowym elementem Twoich planów projektowych. Właściwa izolacja to inwestycja, która może się zwrócić z czasem i sprawić, że dom będzie bardziej energooszczędny.

Jeśli instalujesz Okna drewniane, ważne jest, aby pamiętać, że jakość okien będzie miała wpływ na poziom ich izolacji. Wysokiej jakości ramy drewniane zapewniają 400 razy więcej izolacji niż stalowe i 1800 więcej niż aluminiowe.

Jeśli twoje Okna nie są dobrze zaizolowane, możesz użyć łatwych w montażu taśm uszczelniających, które wypełnią szczeliny wokół ramy okiennej. Pamiętaj jednak, by dokładnie wyczyścić Okna przed rozpoczęciem montażu. W przeciwnym razie taśma dwustronna nie będzie przylegać do Okna. Z kolei suszenie folii w celu jej skurczenia może spowodować poluzowanie części taśmy samoprzylepnej, co utrudni jej przyklejenie do ramy okiennej.

Poprzedni artykuł

Jakie Okna do domu?

Następny artykuł

Profile okienne pcv rodzaje?

Oceń artykuł: Okna drewniane czy plastikowe?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5