Czym pomalować Okna drewniane?

Przy malowaniu okien drewnianych do wyboru jest wiele różnych rodzajów farb. Wszystkie są zaprojektowane tak, aby chronić drewno przed warunkami atmosferycznymi i jednocześnie świetnie wyglądać.

Aby dobrze pomalować drewno, należy je najpierw odpowiednio przygotować. Wtedy będziesz mieć pewność, że nowe warstwy farby dobrze się trzymają.

Akryle

Akryle to uniwersalne materiały malarskie, które można stosować na wielu różnych powierzchniach. Można nimi malować na drewnie lub innych nieporowatych powierzchniach i szybko schną.

Można je również wykorzystać do tworzenia efektów witrażowych. Są cieńsze niż tradycyjne farby olejne lub wodne, a po wyschnięciu zapewniają doskonale kryjące, matowe wykończenie.

Jeśli planujesz pomalować drewniane Okna, pamiętaj, żeby je najpierw przeszlifować i uszczelnić. Dzięki temu farba będzie dobrze przylegać do powierzchni i nie będzie pękać ani wypaczać się z czasem.

Przed pomalowaniem szkła lub innych nieporowatych powierzchni musisz również użyć podkładu. Pomoże to stworzyć gładką powierzchnię, która będzie gotowa na przyjęcie farby akrylowej.

Będziesz musiał wybrać odpowiednią farbę do swojego projektu i rodzaju powierzchni. Jeżeli nie jesteś pewien, jakiej farby użyć, zapoznaj się z instrukcją producenta. Dzięki temu na dłuższą metę osiągniesz lepsze rezultaty.

Oleje

Przy malowaniu drewnianych okien będziesz chciał użyć wysokiej jakości farby, która nie tylko ochroni drewno, ale też doda wartości Twojemu domowi. Oleje świetnie się do tego nadają, ponieważ są trwalsze niż farby wodne i dają większą kontrolę nad głębią nakładanego koloru.

Olej lniany jest szczególnie dobry do malowania drewnianych ram okiennych, ponieważ ma mniejsze napięcie powierzchniowe niż woda. Oznacza to, że wniknie głębiej w drewno, przy minimalnym wysiłku.

Przygotowany olej lniany, zmieszany z rozcieńczalnikiem do farb, jest fantastycznym środkiem do odnawiania zniszczonych drewnianych parapetów, które przez lata były narażone na działanie promieni słonecznych i wilgoci. Odmłodzi je i sprawi, że znów będą wyglądały jak nowe!

Jednakże przed nałożeniem warstwy oleju lnianego ważne jest oczyszczenie parapetów. Zapobiegnie to rozwojowi pleśni w przyszłości i sprawi, że Okna będą wyglądały jak najlepiej.

Farby wodne

Farby wodne są popularnym wyborem dla wielu projektów domowych, ponieważ mają niską zawartość lotnych związków organicznych i mniejszy zapach niż farby olejne. Ponadto szybko schną, co ułatwia malarzom uzyskanie wysokiej jakości rezultatu.

Nadają się do malowania różnych powierzchni, w tym drewna, betonu, cegły, sidingu aluminiowego, sidingu winylowego i metalu ocynkowanego. Są również odporne na pękanie i żółknięcie, a także łatwo się je szoruje i czyści.

Przy malowaniu okien drewnianych ważne jest wybranie dobrej jakości farby podkładowej. Pomoże to zapobiec powstawaniu szczelin i pęknięć w farbie.

Po nałożeniu podkładu najlepiej jest malować drewno w częściach i czekać, aż całkowicie wyschnie. Zapewni to jednolity i profesjonalny efekt końcowy.

Podkład

Podkład to farba bazowa, która pomaga lepiej przylegać do porowatych powierzchni, takich jak drewniane ramy okienne. Podkłady pomagają też zapobiegać przenoszeniu plam na nową farbę.

Przed malowaniem przeszlifuj drewno, aby wygładzić przejścia między starą farbą a surową powierzchnią i poprawić przyczepność. Dzięki temu Okna będą wyglądały świetnie i będą trwalsze.

Nakładaj warstwę podkładu równomiernymi pociągnięciami, kierując się od środka na zewnątrz. Pozostaw do wyschnięcia na kilka godzin przed nałożeniem warstwy kolorowej.

Innym składnikiem dodawanym do podkładów jako emolient jest lanolina, która wypełnia głębokie zmarszczki i wygładza szorstkie miejsca. Zmniejsza też ryzyko podrażnienia skóry, wyprysków i przetłuszczania się.

Następnie dodaj taśmę maskującą lub malarską w miejscu, gdzie szkło styka się z ramą, aby zapobiec przedostawaniu się farby na okno i pomóc w uzyskaniu prostych krawędzi. Na koniec połóż prześcieradło do kurzu, aby wyłapać wszelkie rozpryski farby.

Poprzedni artykuł

Okna dachowe – jakie wybrać?

Następny artykuł

Jaki kolor okien?

Oceń artykuł: Czym pomalować Okna drewniane?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5