Jak głęboko ocieplać Fundamenty?

Izolacja fundamentów to dobry sposób na obniżenie kosztów ogrzewania. Poprawia też komfort cieplny konstrukcji, zwłaszcza w zimnym klimacie.

Koszt izolacji fundamentów zależy od wielu czynników, w tym od lokalnych kosztów i praktyk. Zależy również od rodzaju fundamentu.

Idealnie, izolacja fundamentów powinna sięgać od góry płyty do stopy. Zapobiega to powstawaniu mostków termicznych i pozwala na przymocowanie wykładzin podłogowych do płyty.

Jak głęboko?

Jeśli dom ma Fundamenty płytowe, izolacja zewnętrznej części stopy i ściany trzonu może zmniejszyć ryzyko uszkodzenia przez mróz. W zimnym klimacie może również zmniejszyć koszty energii i poprawić komfort cieplny.

Preferowanym miejscem położenia izolacji obwodowej w fundamentach płytowych jest pionowo przy ścianie trzonu i stopie przed zasypaniem, ale można ją również zastosować pod płytą i wzdłuż wewnętrznej strony ściany trzonu. Eliminuje to naprężenia związane z zamrażaniem i rozmrażaniem oraz pomaga zapobiegać przenikaniu mrozu do stóp, co może powodować pogorszenie stanu technicznego i zwiększenie kosztów konserwacji.

Sztywna izolacja z płyt piankowych może być montowana szczelnie, aby wyeliminować cyrkulację powietrza na krawędziach. Przed przymocowaniem płyty izolacyjnej do ściany nanieś na jej obwodzie klej kompatybilny z pianką. W ten sposób powstaje bariera powietrzna i przeciwwilgociowa, podobna do tej, którą tworzy pianka natryskowa, chroniąca przed gniciem i pleśnią. Ponadto na szwach i połączeniach można zastosować taśmę techniczną, która zwiększy odporność przegród zewnętrznych budynku na wilgoć i przenikanie powietrza.

Pod ziemią

Odpowiedź na to pytanie zależy od klimatu, rodzaju fundamentu, tego, czy płyta zawiera rurki do ogrzewania podłogowego, a także od nasilenia lokalnego problemu z termitami. W większości stref klimatycznych domy posadowione na płycie nie muszą być izolowane, chyba że płyta jest pogrubiona i zawiera rurki do ogrzewania podłogowego (co zwykle nie jest konieczne w cieplejszych strefach).

Insolacja płyty jest droższa niż izolacja fundamentu powyżej poziomu. Wymaga również wykonania wykopu wokół fundamentu, wykonania hydroizolacji, dodania systemu drenażowego i zainstalowania izolacji na wierzchu.

Alternatywnie możesz wykopać cały fundament i zainstalować nad nim warstwę izolacji zewnętrznej. W ten sposób ochronisz piwnicę przed wilgocią i unikniesz wielu wykopów. Takie podejście ma jednak kilka wad: Trudno jest składować ziemię, nie zawsze można robić wykopy zimą i trudno jest pracować wokół wybrukowanych wiat, płotów i krzewów.

Below Grade

Izolacja betonu poniżej poziomu gruntu jest dobrym pomysłem, ponieważ pomaga zapobiegać problemom z wilgocią, które są zwykle spowodowane różnicą temperatur między nagrzanym wnętrzem budynku a zimniejszą ziemią wokół niego.

W przypadku fundamentów w strefach klimatycznych od 4 do 8 (oraz domów z płytą fundamentową), izolacja powinna być ułożona pionowo lub poziomo, głównie na obwodzie płyty fundamentowej. W niektórych przypadkach można ją również zainstalować pod płytą, aby podnieść temperaturę gruntu.

Utrzymywanie wilgoci jest głównym problemem w przypadku izolacji poniżej poziomu gruntu, a płyty ze sztywnego poliizocyjanuratu („polyiso”) są najpopularniejszym wyborem ze względu na niską absorpcję wody.

Jednakże EPS ma pewną absorpcję wilgoci, więc budowniczowie powinni być tego świadomi przy wyborze izolacji do zastosowań poniżej poziomu gruntu. Z drugiej strony XPS oferuje wyższy współczynnik R na cal grubości oraz większą stabilność i wytrzymałość na ściskanie niż EPS, więc może być dobrym wyborem na izolację poniżej poziomu gruntu w strefach klimatycznych, gdzie są to ważne czynniki.

Wewnętrzna

Fundament domu jest jednym z najważniejszych obszarów do zaizolowania. Ponieważ jest w stałym kontakcie z zimną, wilgotną ziemią, może być głównym źródłem strat energii.

Często najlepszym sposobem izolacji fundamentu jest izolacja od wewnątrz, najlepiej pionowa pomiędzy stopą fundamentową a płytą. Chroni to izolację przed insektami i uszkodzeniami lepiej niż zastosowanie zewnętrzne, a jednocześnie izoluje płytę od zimniejszej części fundamentu.

Aby zaizolować wnętrze ściany fundamentowej, użyj sztywnych płyt piankowych, takich jak polistyren ekspandowany lub polistyren ekstrudowany, w zależności od powierzchni betonu. Izolacja powinna sięgać co najmniej 305 mm ponad stopy fundamentowe, a od spodu należy zastosować zgodną z przepisami barierę paroszczelną.

W przypadku w pełni osadzonych legarów można zastosować ścianę typu pony, która składa się z krótkiej drewnianej ściany szkieletowej umieszczonej na konwencjonalnym fundamencie betonowym. Część betonowa jest izolowana od wewnątrz (zakładając, że nie ma problemów z wilgocią), a w miejscu, gdzie izolacja styka się z częścią szkieletową, tworzy się gzyms.

Poprzedni artykuł

Jak długo wiąże beton?

Oceń artykuł: Jak głęboko ocieplać Fundamenty?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5