Czym zasypać Fundamenty?

W przypadku zasypywania fundamentów ważne jest, abyś wybrał odpowiedni materiał. Zwiększy to stabilność konstrukcyjną budynku i ułatwi odprowadzanie wody na zewnątrz.

Jest kilka materiałów, które można wykorzystać do zasypania fundamentu. Są to żwir, piasek i niektóre produkty handlowe.

Grunt gruboziarnisty

Grunt gruboziarnisty jest mieszaniną żwiru, piasku i niewielkiej ilości drobnych materiałów. Jest to dobry wybór do zasypywania fundamentów, ponieważ zapewnia doskonałe podparcie i dość łatwo zagęszcza się przy użyciu ciężkiego sprzętu do zagęszczania.

Gleby klasyfikuje się według ich gradacji, kształtu cząstek (kanciaste, podkątne lub okrągłe), składników mineralogicznych i dylatacji. Gleby o dobrej gradacji mają dobrą reprezentację wszystkich wielkości ziaren i są zazwyczaj wolne od cząstek o pośredniej wielkości ziaren.

Jednakże niektóre gleby mogą mieć mieszankę wielkości ziaren, jak np. gleby szczelinowe. Gleby są dalej kategoryzowane na podstawie ich wskaźnika plastyczności (PI), który jest miarą wrażliwości gleby na zmiany zawartości wilgoci.

Plastyczność gleb jest oparta na granicach płynności i plastyczności, które są zdefiniowane na podstawie granic Atterberga, miary wrażliwości gleby na zawartość wody. PI oblicza się, odejmując od siebie granicę płynności i granicę plastyczności.

Gleba drobnoziarnista

Gleba gruboziarnista to rodzaj gleby, który określa się na podstawie wielkości jej cząstek. Cząstki te mają wielkość od 4,75 mm do 75 mikronów.

Cząstki te można podzielić na dwie kategorie: piasek i żwir. Piasek charakteryzuje się cząstkami o większej średnicy, a żwir – mniejszymi.

Gleby drobnoziarniste są identyfikowane na podstawie charakterystyki mineralogicznej, a nie tylko rozmiaru cząstek. Ich właściwości inżynierskie zależą głównie od rozkładu wielkości ziaren i rozmieszczenia strukturalnego.

Aby określić plastyczność gruntu drobnoziarnistego, rozwałkowuje się go w metalowym kubku i wykonuje rowek w jego środku za pomocą znormalizowanego narzędzia przy różnych wilgotnościach. Zawartość wody, przy której potrzeba 25 kropli, aby rowek się zamknął, jest nazywana granicą płynności (LL).

Popiół lotny

W zależności od rodzaju gleby na twojej posesji może być konieczne użycie popiołu lotnego jako materiału do zasypywania fundamentów. Jest tak dlatego, że może on poprawić jakość gleby na kolejnym etapie budowy.

Wiele właściwości fizycznych, mineralogicznych i chemicznych popiołu lotnego sprawia, że jest on skutecznym materiałem wypełniającym lub nasypowym. Należą do nich: stosunek wilgotności do gęstości, rozkład wielkości cząstek, wytrzymałość na ścinanie, charakterystyka konsolidacji, nośność i przepuszczalność.

Mimo że popiół lotny jest stosowany jako zasypka od lat, istnieją pewne obawy dotyczące jego potencjalnej podatności na mróz w zimnym klimacie. Jednak nadal trzeba przeprowadzić badania, żeby ustalić, dlaczego tak jest.

Beton

Najczęściej stosowanym materiałem zasypowym w budownictwie jest beton. Jest to wszechstronny materiał inżynieryjny, który łączy kruszywo z naturalnego piasku i żwiru lub pokruszonej skały ze spoiwem hydraulicznym, takim jak cement.

Na wytrzymałość betonu wpływa jakość cementu, ilość użytej wody i metody utwardzania. Zależy ona również od rodzaju domieszek dodanych do mieszanki i rozmieszczenia kruszyw.

Gdy woda jest mieszana z cementem, tworzy pastę, która pokrywa i wiąże kruszywa w mieszance. Kruszywa te obejmują małe kamienie, piasek, żwir, a czasem skały.

Projekt mieszanki określa proporcje cementu, wody i kruszywa w zależności od przeznaczenia i przewidywanych warunków. Dobra mieszanka będzie zużywać jak najmniej wody, nie pogarszając przy tym urabialności betonu.

Poprzedni artykuł

Ile kosztuje m betonu?

Następny artykuł

Styrodur czy styropian?

Oceń artykuł: Czym zasypać Fundamenty?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5