Co może uruchomić alarm w domu?

Jest wiele rzeczy, które mogą wywołać alarm w Twoim domu. Może to być uciążliwe i sprawiać, że będziesz się zastanawiać, co się dzieje.

Jednym z popularnych typów alarmu jest czujnik magnetyczny. Kiedy ktoś otwiera drzwi lub okno, magnes zostaje wyciągnięty poza linię metalowego przełącznika, zmieniając obwód i uruchamiając alarm.

Czujniki ruchu

Czujniki ruchu są istotną częścią funkcjonalnego systemu bezpieczeństwa domu. Uruchamiają światło lub alarm, gdy tylko wyczują ruch w pomieszczeniu.

Pomagają też oszczędzać energię, automatycznie wyłączając światło, gdy Cię nie ma. Są też świetnym sposobem na zbieranie przydatnych danych o zużyciu energii.

Istnieje kilka różnych typów czujników ruchu. Należą do nich pasywne czujniki podczerwieni (PIR), mikrofalowe oraz urządzenia wykorzystujące technologię dualną, które korzystają zarówno z technologii PIR, jak i mikrofalowej.

Pasywne czujniki ruchu na podczerwień (PIR) wykrywają zmiany temperatury, natomiast mikrofalowe czujniki ruchu emitują impulsy fal ultradźwiękowych, które odbijają się od obiektów i wracają do czujnika. Urządzenie mierzy odległość między nim a obiektem, a jeśli ta odległość się zmienia, włącza alarm.

Czujniki dymu

Czujniki dymu to urządzenia, które wyczuwają dym, a następnie uruchamiają alarm, co może być pomocne w zapobieganiu wymknięcia się ognia spod kontroli. Ważne jest, aby prawidłowo zainstalować je w domu i wiedzieć, co robić, gdy się włączą.

Jest kilka rodzajów czujników dymu, w tym czujniki fotoelektryczne i jonizacyjne. Czujki fotoelektryczne wykorzystują światłoczułe ogniwo, które jest wrażliwe na cząsteczki dymu.

Alarmy jonizacyjne wykorzystują jony i elektrony, które poruszają się wokół elektrod, aby wykryć dym. Kiedy jony wchodzą w kontakt z dymem, zakłócają chemię i uruchamiają alarm.

W przeciwieństwie do czujników ruchu, nie ma ostrzeżeń przed zadziałaniem czujnika dymu, więc najlepiej zainstalować je w bezpiecznym miejscu i trzymać z dala od rzeczy, które mogą wywołać fałszywy alarm. Na przykład gęsta para wodna w powietrzu może sprawić, że czujniki dymu zadziałają, kiedy weźmiesz prysznic lub zagotujesz wodę na kuchence.

Detektory tlenku węgla

Detektor tlenku węgla może uruchomić alarm w domu, kiedy wykryje niebezpieczny poziom tego toksycznego gazu. Emituje on serię sygnałów dźwiękowych i/lub ćwierkań, aby ostrzec Cię przed niebezpiecznym gazem i wyprowadzić z domu na świeże powietrze.

Tlenek węgla jest produktem ubocznym spalania i może być wytwarzany przez urządzenia spalające paliwo, takie jak piece, podgrzewacze wody, piekarniki, piece, suszarki do ubrań, kominki i grille węglowe. Może również przedostać się do domu z garażu lub zapasowego generatora podczas przerwy w dostawie prądu.

Większość detektorów CO wykorzystuje czujnik półprzewodnikowy z tlenku metalu, który zmienia opór elektryczny, kiedy wchodzi w kontakt z niebezpiecznie wysokim stężeniem gazu. Urządzenia te są podłączane do gniazdka elektrycznego, a nie do baterii i wydają wysoki, ostry dźwięk.

Czujniki drzwi i okien

Czujniki drzwi i okien są zazwyczaj uruchamiane, kiedy ktoś otwiera drzwi lub Okna. To świetny sposób, aby zapobiec wchodzeniu do domu bez pozwolenia lub nawet otwieraniu okien, aby sprawdzić, co się dzieje w domu, gdy Cię nie ma.

Czujniki drzwiowe składają się zazwyczaj z dwóch części – jednej, która pasuje do drzwi lub Okna i drugiej, która jest przymocowana do ramy. Kiedy te dwie części się rozłączą, wysyłają sygnał do centrali alarmowej, która oceni sytuację i powiadomi Cię o niej. Możesz też wybrać czujnik z funkcją zdalnego powiadamiania, dzięki czemu możesz otrzymać alarm, nawet jeśli jesteś daleko od domu.

Oceń artykuł: Co może uruchomić alarm w domu?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5