Jak zaizolować balkon?

Balkony to ważna część budynków mieszkalnych, która wymaga większej uwagi. Coraz częściej mieszkańcy wykorzystują je jako dodatkowe pomieszczenia – na przykład osobiste biura.

Aby było to możliwe, balkon musi być ocieplony. Dzięki temu będzie on bardziej komfortowy i zmniejszy się utrata ciepła przez Okna.

Polistyren

Najpowszechniejszym i najwygodniejszym sposobem izolacji balkonu jest użycie styropianu. Jest on tańszy i można go przykleić do powierzchni ścian, parapetów lub podłóg za pomocą specjalnego kleju.

Penoplex i pianka poliuretanowa to również dobre opcje, ale ta ostatnia ma pewne wady, takie jak łatwopalność. Dlatego powinieneś wybierać ją ostrożnie.

Pianka ze spienionego polistyrenu jest bardziej zaawansowaną wersją tej pierwszej i można ją pogrubić, aby spełnić wszelkie wymagania dotyczące wartości R. EPS traci jednak swoje właściwości, gdy jest mokry.

Jeśli podłoga balkonu jest oparta na ramie z lameli, to w pustą przestrzeń między lamelami wkłada się wełnę mineralną lub keramzyt i przykrywa płytami OSB. Ta metoda jest znacznie łatwiejsza niż poprzednia, ale wymaga szczególnej uwagi przy wykonywaniu okładziny odpornej na wilgoć i samych belek.

Wełna mineralna

Jeśli chodzi o izolację balkonu, wełna mineralna jest jedną z najlepszych opcji. Ten materiał izolacyjny jest lekki i trwały, ma doskonałe właściwości termiczne i dźwiękoszczelne, a także jest ognioodporny.

Co więcej, jest hydrofobowy. Oznacza to, że woda zbiera się i spływa po powierzchni izolacji, a nie osiada i trzyma się materiału jak gąbka.

To duża zaleta w porównaniu z włóknem szklanym, które ma tendencję do zatrzymywania wody i zamakania.

Kolejną ogromną zaletą wełny mineralnej jest to, że jest łatwa w montażu. Można ją przycinać i instalować w sztywnej formie, która jest łatwiejsza do zmierzenia i przycięcia niż płyty z włókna szklanego.

Ponieważ jest to produkt sztywny, wypełnia puste przestrzenie w kolcach bardziej niż jakikolwiek inny produkt izolacyjny. Oznacza to, że zaoszczędzisz czas i pieniądze, zmniejszając ilość izolacji ściennej, którą musisz kupić i zainstalować. Eliminuje również potrzebę stosowania izolacji natryskowej, produktów wdmuchiwanych i koców.

Pianka poliuretanowa

Pianka poliuretanowa jest jednym z najbardziej powszechnych materiałów izolacyjnych używanych w wielu zastosowaniach budowlanych. Charakteryzuje się doskonałym stosunkiem wytrzymałości do wagi, właściwościami izolacyjnymi i trwałością, dzięki czemu jest popularnym wyborem dla domów na całym świecie.

Sprayed polyurethane foam to trwały, elastyczny i lekki materiał, który jest bardzo wszechstronny i opłacalny w zastosowaniach w budownictwie mieszkaniowym. Jest dostępna w różnych gęstościach i przedziałach wartości R.

Wprowadzona do ścian i poddaszy może pomóc kontrolować przenoszenie powietrza i dźwięku oraz poprawić efektywność energetyczną. Zarówno otwarto-, jak i zamkniętokomórkowe natryskiwane pianki poliuretanowe są formułowane z myślą o wysokiej wydajności i doskonałej trwałości.

Generalnie pianki muszą być natryskiwane w suchych warunkach, aby wilgoć nie zdeformowała pianki i nie zniszczyła jej struktury. Jednak niektóre formuły pianki icynowej mogą być natryskiwane w warunkach mokrych lub wilgotnych (patrz studium przypadku poniżej). Pianka icynowa jest bardziej przyjazna dla środowiska niż pianka poliuretanowa, ale dotyczy to tylko zastosowań izolacyjnych. Jest to nadal materiał ropopochodny, zawierający gazy HCFC i CFC, ale zawiera 15% lub mniej oleju rycynowego.

Penoplex

Penoplex to ekstrudowana pianka polistyrenowa, która jest używana do izolacji termicznej ścian, balkonów i loggii. Ma niską absorpcję wody, dobrą wytrzymałość mechaniczną oraz wysoką odporność na ściskanie i zginanie.

Ponadto Penoplex jest materiałem niepalnym. Nie ma na niego wpływu wilgoć i nie wymaga dodatkowej paroizolacji.

To jedna z głównych zalet Penoplexu w porównaniu z polistyrenem. Nie wchłania wilgoci, co pomaga oszczędzać energię i zapewnia komfort.

Materiał ten jest dostępny w płytach o różnej grubości i gęstości, w zależności od klimatu panującego w danym regionie. W najtrudniejszych strefach klimatycznych zaleca się stosowanie grubszych płyt o grubości od 50 do 70 mm.

W celu wykonania izolacji balkonu płyty montuje się na specjalnej drewnianej ramie. Następnie pianka jest mocowana za pomocą specjalnego kleju lub przyklejana mechanicznie. W niektórych przypadkach na wierzchu izolacji można zainstalować płytę gipsowo-kartonową lub specjalistyczny tynk. Ważne jest, aby zachować równe krawędzie i dokładnie skleić połączenia między płytami.

Poprzedni artykuł

Jak zaszalować wieniec?

Następny artykuł

Jak ocieplić strop drewniany?

Oceń artykuł: Jak zaizolować balkon?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5